***  شاخص هاي مديريت جهادي در عرصه فرهنگ  ***   از رقص گروهی با موسیقی تند تا اعتیاد به داروهای لاغری  ***   حیات طیبه حضرت زهرا(سلام الله علیها)، محور «خانواده الگو»  ***  دوگانگی رفتارمسئولان سیاسی کشورسبب ضعف درامربه معروف ونهی ازمنکرمی‌شود  ***  پاسخ رهبر معظم انقلاب به ۱۰ پرسش درباره اقتصاد مقاومتی

 

Loading...

 

به نظر شما مهمترین حوزه امر به معروف ونهی از منکر کدام است؟

مردم به مردم
مردم به مسئولان
مسئولان به مردم

 

 پست الكترونيكي

 

§ آداب امر به معروف و نهي از منكر - 1 مطلب

 

§ کتاب چهل حدیث اسراف - 1 مطلب

 

§ کتاب مدیریت مصرف - 1 مطلب

 

§ کتاب تربیت برتر - 1 مطلب

 

§ آیینه رشد- دفتر سی ام - 21 مطلب

 

§ آیینه رشد- دفتر بیست ونهم - 19 مطلب

 

§ آیینه رشد-دفتر بیست و هشتم - 21 مطلب

 

§ آیینه رشد- دفتر بیست وهفتم - 22 مطلب

 

§ آیینه رشد- دفتر بیست وششم - 30 مطلب

 

§ آیینه رشد - دفتر بیست و پنجم - 23 مطلب

 

§ آموزش ملی امر به معروف ونهی از منکر (مقدماتی) - 9 مطلب

 

§ معجزه تذکر زبانی - 6 مطلب

 

§ فریضه امر به معروف ونهی ازمنکر از دیدگاه مقام معظم رهبری - 8 مطلب

 

§ آیینه رشد- دفتر بیست وسوم وبیست وچهارم(ویژه مدیریت زنان) - 31 مطلب

 

§ آیینه رشد - دفتر بیست ودوم - 20 مطلب

 

§ آیینه رشد - دفتر نوزدهم - 24 مطلب

 

§ آیینه رشد - دفتر هجدهم - 22 مطلب

 

§ آیینه رشد - دفتر سیزدهم - 21 مطلب

 

§ آیینه رشد - دفتر دوازدهم - 22 مطلب

 

§ آیینه رشد - دفتر نهم - 20 مطلب

 

§ آیینه رشد- دفتر بیست و یکم - 23 مطلب

 

§ احکام اداری - سازمانی - 39 مطلب

 

§ آیینه رشد - دفتر بیستم - 20 مطلب

 

§ آیینه رشد- دفتر پانزدهم - 19 مطلب

 

§ جهاد - 7 مطلب

 

§ ایینه رشد - دفتر شانزدهم و هفدهم - 36 مطلب

 

§ حماسه حسيني جلد اول - 45 مطلب

 

§ حماسه حسینی جلد دوم - 30 مطلب

 

§ آيينه رشد- دفترچهارم - 14 مطلب

 

§ آئینه رشد- دفتر چهاردهم - 25 مطلب

 

§ آئینه رشد - دفتر یازدهم - 23 مطلب

 

§ آئینه رشد - دفتر هشتم - 23 مطلب

 

§ آئینه رشد - دفتر هفتم - 24 مطلب

 

§ آیینه رشد- ویژه خانواده - 20 مطلب

 

§ مسئله حجاب - 54 مطلب

 

§ باب امر به معروف و نهی از منکر از کتاب ده گفتار - 16 مطلب

 

§ ده درس پیرامون امر به معروف و نهی از منکر - 10 مطلب

 
  [ساير كتابها]

 

  [ساير مقالات]

 
     

 منشي گري؛ انجام وظايف اداري يا جذب ارباب رجوع؟

 

 

لينك مستقيم به خبر : http://www.kh-setadehya.ir/news/details.asp?index=1326

كد خبر :  1326              تعداد دفعات نمايش خبر :                  تاريخ نشر :28/6/90

 

منشي گري که به کاري زنانه و دانشجويي براي حقوقي شبيه پول توجيبي تبديل شده فرصتي براي برخي کارفرمايان فراهم آورده تا از شاغلان اين حرفه که با سرمايه و نشاط جواني وارد ميدان کار شده اند بيگاري بکشند.

 

 [تصوير قبلي]  [تصوير بعدي]       


به نظر مي رسد منشي گري کاري آبرومندانه براي کسب معيشت جواناني است که با انتخاب اين شغل تلاش مي کنند براي مدتي هر چند کوتاه بر درد بيکاري خود مسکن بزنند. گاهي هم براي برخي جوانان جوياي کار سکوي پرش براي رسيدن به يک شغل دائمي و کمين گاهي براي شکار يک کسب پردرآمد تر است.


سکوي پرش
مهسا محمدي که دانشجوي گرافيک است و به گفته خودش مي خواهد در آينده گرافيست روزنامه طنز و کاريکاتور شود به خبرنگار مهر مي گويد: من ادامه تحصيل مي دهم و تا زماني که درس بخوانم به يک کار نيمه وقت سبک احتياج دارم که فکر و ذهن مرا زياد مشغول نکند در ضمن کمک خرجم هم باشد. پسر جواني که در يک مغازه تعمير کامپيوتر پشت ميز ايستاده و به قول خودش فقط جواب ارباب رجوع را مي دهد و کارهايشان را تحويل مي گيرد اسمش حجت است. او که 17 سال سن دارد مي گويد: من تخصصي در زمينه رايانه ندارم فصل تابستان آمدم اينجا تا هم بيکار نباشم و هم پول توجيبي خودم را دربياورم. وي ادامه مي دهد: در روزنامه دنبال يک کار موقتي بودم تا سه ماه توي خانه نمانم، يک هفته منشي تاکسي تلفني بودم و بعد اين کار را پيدا کردم. او مي افزايد: به نظر من منشي بودن از بيکار بودن بهتر است.


تلفنچي!
البته در کنار منشي هاي فاقد تخصص افرادي هستند که مهارت هاي زيادي دارند و بسيار با لياقت هستند. اين منشي ها در کنار بقيه کارکنان محيط کار خود زحمت مي کشند و نبودنشان حتي در يک روز مشکلات زيادي را براي مديران به وجود مي آورد. "رضا احمدي مقدم" صاحب يک شرکت تبليغاتي است، به نظر او منشي بايد خلاق باشد و توانايي اين را داشته باشد که با يک مشتري شاکي و عصباني طوري برخورد کند که او در نهايت راضي از شرکت بيرون برود. او مي گويد: به نظر من منشي ها در سود و زيان شرکت نقش دارند. اين افراد با رفتار خوب و مناسب و تيزهوشي خود مي توانند قراردادهاي مهم شرکت را حفظ کنند و يا برعکس به دلايل مختلف معامله هاي سودآور را به هم بزنند. اين مدير مي گويد: بيشتر از حد يک "تلفنچي"! از منشي هايمان انتظار داريم، هر چند من فکر مي کنم که يک منشي خوب تلفنچي لايقي هم هست و در طول روز با گفت و گوهاي صحيح و مناسبي که با مشتريان انجام مي دهد باعث جلب آن ها مي شود.


فرصت هاي شغلي بهتر
منشي ها به دلايل شغلي با افراد معتبري آشنا مي شوند که در جامعه و يا ادارات دولتي و شرکت هاي خصوصي براي خودشان کسي هستند، روبه رو شدن منشي ها با اين افراد برخي از آن ها را به اين فکر مي اندازد که از فرصت هاي طلايي ايجاد شده استفاده کرده و براي خود و آشنايانشان موقعيت شغلي فراهم کنند. مجتبي مهدوي که به اين موضوع اشاره مي کند، مي گويد منشي اش را به خاطر همين روابط از دست داده است. او که صاحب يک شرکت خصوصي است مي گويد: چند ماهي با يک شرکت معتبر قرارداد بسته بوديم و کارهاي مربوط را منشي انجام مي داد بعد از اتمام کار يک روز آمد و گفت مي خواهد به دلايل شخصي از پيش ما برود، بعد فهميديم که توي همان شرکت طرف قرار داد مشغول کار شده است. مهدوي مي گويد: از اين که کار بهتري پيدا کرده ناراحت نيستم ولي معتقدم منشي وظايفش بايد محدود و تعريف شده باشد و از آن ها تخطي هم نکند شايد اين موضوع براي همه صدق نکند اما به نوعي ديگر براي مهديار اتفاق افتاده است.


منشي گري يا شاگردي؟!
او يکي از کساني است که مدتي به عنوان منشي در يک شرکت کار کرده و حالا خودش صاحب مغازه است. به گفته وي منشي گري را شايد بتوان اولين پله از نردبان ترقي دانست که ممکن است به مديريت شرکت هم ختم شود. او معتقد است که منشي گري همان شاگردي زمان قديم است.


مثل آچار فرانسه!
نظر سپيده مصطفوي هم که 15 سال است در بخش هاي مختلف يک سازمان تجربه منشي گري را داشته جالب است. او مي گويد: منشي هاي کار بلد و متخصص هم مي توانند مفيد باشند هم مضر! وقتي مي پرسم چرا، مدعي مي شود: آن هايي که انسان هاي شريفي هستند به دليل کار بلدي مثل آچار فرانسه هستند ولي آن هايي که ذات بدي دارند از اين قدرت براي چوب گذاشتن لاي چرخ بقيه استفاده مي کنند! مصطفوي مي گويد: اين گونه منشي ها اگر باهوش باشند به دليل ارتباط زيادي که با مديرشان دارند مي توانند به سرعت پله هاي ترقي را طي کنند، درست مثل کسي که قبلا به جاي من در اين شغل کار مي کرد. او هم اکنون به عنوان مسئول در يکي از بخش هاي اين شرکت کار مي کند چون در حالي که کار خودش را انجام مي داد از توجه به کار بقيه هم غافل نبود و از همه مهم تر اين که از اخبار و اطلاعاتي که به خاطر شغلش در اختيارش گذاشته بودند به نحو احسن استفاده کرد.


آرايشگاه يا مجلس زنانه؟
به مطب يکي از پزشکان سرمي زنم در اين مطب که خيلي هم شلوغ نيست چيز جالبي مي بينم اين بار به جاي توجه به منشي تمام حواسم به ميز مشکي و نويي جلب مي شود که با دقت فراواني چيده شده است: يک دفترچه خاطرات چوبي با يک شاخه گل خشک و يک روبان صورتي، يک جا قلمي عروسکي با چند خودکار که روي هر کدامشان يک قلب قرمز خوشرنگ زده شده بود. در کتابخانه اتاق انتظار هم کنار کتاب هاي تخصصي پزشکي دو خرس عروسکي گذاشته اند. در طبقه بعدي چند مجسمه فانتزي از بوميان آفريقا و اسکلت هاي نوازنده خودنمايي مي کنند. صاحب ميز دختر جواني است که با يک گوشي تلفن مشکي و قرمز جواب تلفن ها را مي دهد. اين بار کنار مراجعان مي نشينم تا نظر آن ها را در مورد منشي ها بدانم، يکي از مشتريان اينجا يک فرهنگي بازنشسته است. او مي گويد: خيلي از منشي ها فقط به وضعيت ظاهري خود اهميت مي دهند و فراموش مي کنند که سرکار هستند. فرشته خديوپور مي گويد: فکر نمي کنم کسي با آراستگي منشي ها مشکلي داشته باشد اما گاهي برخي از آن ها محل کار را با مجالس زنانه اشتباه مي گيرند، اصلا وقتي چشمت به آن ها مي افتد براي چند لحظه با خودت فکر مي کني اين خانم مي تواند کار مرا انجام دهد و يا قرار است تا چند دقيقه ديگر اين جا را ترک کند و به ميهماني برود.


حقوق يا پول توجيبي!
ندا 2 سالي مي شود که در يک رستوران بزرگ کار مي کند. وظيفه او اين است که سفارش غذاها را به صورت تلفني از مشتريان بگيرد. او مي گويد: علت اين که خانم ها را براي شغل انتخاب مي کنند اين است که ما دستمزد کمي مي گيريم، سطح توقعمان هم کم است ولي آقايان با اين حقوق بخور و نمير نمي سازند، اين پول براي من هم يک جور کمک خرج براي ادامه تحصيل در دانشگاه و هم پول توجيبي است. اين دختر جوان 21 ساله دانشجو مي گويد: انتخاب منشي خانم يک دليل ديگر هم دارد و آن اين است که وقتي صاحبکار بخواهد همکاري خودش را تمام کند خيلي راحت مي تواند عذر خانم منشي را بخواهد اما آقايان را نمي توان با هر بهانه اي از سرکار بيرون کرد، آنها به اين راحتي ها تسليم نمي شوند.


مسائل مالي مهم ترين دليل
مدير رستوراني که ندا در آن کار مي کند مي گويد: از وقتي اين غذاخوري تأسيس شده تا حالا 5 منشي داشتم که همه خانم بودند، چند نفر از آن ها مجرد بودند و محصل و به صورت موقتي و براي کسب پول توجيبي کار مي کردند و ديگري خانم متاهلي بود که براي اين که حوصله اش سر نرود و توي محيط اجتماعي باشد آمده بود. محمد عزيزي مي گويد: خرج اداره رستوران زياد است و حقوقي که ما براي اين کار در نظر گرفتيم جوابگوي اداره يک زندگي نيست. وي مي افزايد: مردان مجرد هم به اين گونه شغل ها راضي نمي شوند، به پولي هم که ما بابت اين کار مي دهيم قانع نيستند، به نظر من مسائل مالي مهم ترين دليلي است که باعث مي شود منشي ها خانم باشند.


براي جذب مشتري بهتر است يک خانم پاسخگو باشد
فروشنده يک فروشگاه پوشاک در يکي از خيابان هاي اصلي مشهد مي گويد: براي جذب مشتري بهتر است يک خانم پاسخگوي مراجعان باشد چون تجربه ثابت کرده مشتريان، به ويژه اگر مرد باشند از فروشنده و منشي خانم تقاضاي تخفيف نمي کنند در ضمن خانم ها قانع تر از مردها هستند وقتي کاري را ياد مي گيرند مثل آقايان اظهار فضل نمي کنند!


همين که چشمشان به تلفن مي افتد!
سعيد اميري مي گويد: خانم ها فقط يک عيب اساسي دارند وآن ضعفشان در مقابل تلفن است. آن ها همين که چشمشان به تلفن مي افتد فراموش مي کنند وظيفه آن ها برقراري ارتباط و پاسخگويي به مشتريان است و اگر تذکر ندهي دايم مشغول صحبت کردن هستند.


آگهي دروغي؟!
اکبر اجتهادي هم مي گويد: البته با آگهي نمي توانيد به فرد مورد نظرتان برسيد مگر اين که آگهي دروغ و وعده حقوق 400 هزارتوماني و مزاياي چشمگير بدهي شايد از بين صدها نفري که مراجعه مي کنند چند نفر را پيدا کني که مورد نظرت باشند تازه آن وقت آن ها اگر بفهمند وعده حقوقي که داده اي تنها براي جلب موردهاي خوب بوده و پايه و اساس نداشته ممکن است قبول نکنند گاهي هم شانس يار است و فرد مورد نظر حاضر مي شود همکاري کند.


آگهي هاي رنگارنگ روزنامه ها
ديدگاه ديگري هم در اين باره وجود دارد و آن اين است که گاهي منشي ها نقشي بيشتر از يک همکار در محيط شغلي خويش برعهده دارند. مجيد مطلبي را در کلينيک پوست و مو مي بينم. او در اين باره مي گويد: دليل اين ذهنيت شايد فيلم هايي باشد که خيلي از ما از طريق رسانه ها ديده ايم، آگهي هاي رنگارنگ روزنامه ها نيز به اين مسئله دامن مي زنند. وي تصريح مي کند: بايد گفت همه جور آدم توي همه صنفي وجود دارد، اما درست نيست که با يک چشم به همه منشي ها نگاه کنيم. او مي گويد: من منشي خودم را از طريق آشنايان پيدا کردم چون عقيده دارم کسي که دلش به حال کار و بارش مي سوزد بايد حتما در انتخاب منشي دقت کند. با منشي همين کلينيک صحبت مي کنم. او مي گويد که کارش تشکيل پرونده و جواب دادن به تلفن هاست و اصرار دارد که آنچه ديگران در مورد يک منشي خاص فکر مي کنند کاملا به خود او بستگي دارد، يعني طوري که پشت ميز مي نشيند و نحوه حرف زدنش باعث مي شود تا مردم درباره او قضاوت کنند.


تدريس مهارت ها در دانشگاه ها
در اين گزارش همچنين با منشي هاي زيادي صحبت مي کنم که از قبل قصد نداشتند اين کاره بشوند. به عبارت ديگر، منشي گري را در افق و چشم انداز سال هاي دور زندگي خود شغلي موقتي مي دانستند که مشکلات مالي آن ها را در کوتاه مدت حل مي کند ولي نمي تواند به عنوان يک شغل دائمي پاسخگوي نيازهاي دروني آن ها باشد.در حالي که چندي است مهارت هاي لازم براي اين حرفه نيز مانند ديگر مشاغل در دانشگاه ها تدريس مي شود کسي به اين مهم توجه نمي کند. گويا انجام امور دفتري، تنظيم روابط مدير با ارباب رجوع و پاسخگويي به مراجعان به عنوان يک فن و حرفه که منشي ها بايد بر آن مسلط باشند تا هم کار سازمان متبوع آن ها و هم کار مردم سريع تر انجام شود چندان هم جذاب و مورد علاقه جوانان جوياي کار نيست.

سوء استفاده از جاذبه زنانه در منشي گري
به سراغ محمدرضا برات نژاد مدرس دانشگاه و پژوهش گر جامعه شناسي مي رويم. وي در اين باره مي گويد: امروزه در جامعه تمايل جدي براي داشتن استقلال اقتصادي در خانم ها ايجاد شده است و اين افراد حاضرند براي استقلال اقتصادي حتي با قيمت و دستمزد پايين کار کنند.وي مي افزايد: به دليل افزايش تقاضاي کار توسط خانم ها و ارزان بودن اين نيروي کار، به کارگيري خانم ها نيز اقتصادي تر است.برات نژاد دومين دليل استفاده از خانم ها را جاذبه ظاهري آن ها در جذب مشتري مي داند و مي گويد: جاذبه زنانه در جذب مشتري باعث مي شود که موسسات، شرکت ها، فروشگاه ها و مراکزي که کارهاي آن ها مردانه به نظر مي رسد مانند خريد و فروش خودرو از خانم ها براي فروشندگي و يا منشي گري استفاده کنند.وي در پاسخ به اين که آيا اين سوء استفاده محسوب نمي شود، مي گويد: اين يک سوء استفاده از جاذبه زنانه است و همان گونه که در غرب اين موضوع يک امر عادي تلقي مي شود و از جاذبه زنانه سوء استفاده مي شود، در ايران هم اين موضوع به نوعي باب شده است.وي در پاسخ به اين سوال که آيا اين تناقض با اصول اخلاقي و اسلامي نيست، مي گويد: کمتر ديده مي شود که خانم هاي منشي شئونات اسلامي را رعايت کنند و حتي در برخي موارد مشاهده مي شود که به منشي اعلام مي شود بايد اين پوشش را نداشته باشد.

برات نژاد به برخي شنيده ها مبني بر سوء استفاده جنسي از برخي منشي ها اشاره و اضافه مي کند: شنيده ها و مشاهدات اين موضوع را تأييد مي کنداما بايد پژوهشي در اين زمينه انجام و دقيق تر به آن پرداخته شود.وي درباره انتخاب شغل منشي گري براي کسب درآمد مي گويد: درآمدي که منشي ها دارند تأمين کننده نياز مالي اين افراد نيست چون مبلغي که به يک منشي پرداخت مي شود بسيار پايين است.برات نژاد در پاسخ به اين سوال که آيا ممکن است فرد به علت احساس مفيد بودن و هدر ندادن نيروي کار، اشتغال به منشي گري داشته باشد مي گويد: منشي گري احساس مفيد بودن را به فرد نمي دهد چون کار هنري، توليد و... نيست ولي اگر براي کسب درآمد باشد مناسب است.وي يادآور مي شود: اين به معناي نفي کار خانم ها نيست بلکه بايد توجه داشت که در خانم ها تمايل به استقلال اقتصادي پديد آمده است و اين پديده وارداتي از غرب براي آن ها مشروع تلقي مي شود.ارسال براي ديگران نسخه چاپي

 ) نظرات شما:

 
 نام
 email
 سايت
 
 نام و آدرس پستي شما محفوظ است.

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

 • تاثیر اینستاگرام بر سبک زندگی مردم

 • حداد عادل: بدون استقلال فرهنگي به اقتصاد مقاومتي نمي رسيم

 • وقتی قانون از مراکز ربوی حمایت می‌کند!

 • مبانى كلى فقهى حجاب و مسئوليت دولت اسلامى

 • تأکید آیت الله صافی گلپایگانی بر ترويج حجاب و عفاف در جامعه

 • دختران مشاور املاک چه چیزی را معامله می‌کنند؟

 • تصویب قوانین حمایت از آمران به معروف

 • زشتی‌هایی به اسم زیبایی

 • ویژگی شیعه واقعی از منظر ام‌ابیها (س)

 • حزب‌الله با امربه‌معروف جلوي‌دشمنان مي‌ايستد

 • مسئوليت فقهي پدران در مراقبت ازاخلاق وعقايد فرزندان

 • از خواننده تک خوان زن تا بازگشت شاعر هتاک!

 • خودی و غیرخودی در نگاه فرهنگی کیست؟

 • بايد جلوي انتشار و ترويج کتاب هاي خرافي گرفته شود

 • آيا پرداخت جريمه ديرکرد در معاملات بانکي جايز است؟

 • آرایش غیر متعارف دختران فروشنده با چه هدفی است؟

 • ماجراي حق مأموريت ۱۲ ميليارد توماني

 • ضرورت اصلاح قانون بانکداري اسلامي براي حمايت از اقتصاد مقاومتي

 • توصيه هايي از امام صادق(ع)

 

 

a مراجع عظام

a سایتهای فرهنگی

a قوای سه گانه کشور

a نشریات و روزنامه ها

a خبرگزاریها

a نیازهای روزانه

a کنگره سرداران شهید

a ادارات استان خراسان رضوی

 

 

دفترمقام معظم رهبري

پايگاه اطلاع رساني رياست  جمهوري اسلامي ايران

دولت

پايگاه اطلاع رساني دولت

درگاه خدمات الكترونيكي دولت

 

 
   
   

طراح و پشتيبان فني شركت خشايار